Historie

Hotel Adalbert se nachází přímo v srdci Břevnovského kláštera, který je nejstarším funkčním klášterem u nás. Byl založen již v roce 993, za vlády knížete Boleslava II. Pobožného, který byl synovcem sv. Václava. Zásadní roli v založení kláštera ovšem hrál 2. pražský biskup Vojtěch Slavníkovec. Ten byl nedlouho po své mučednické smrti (997) svatořečen a stal se dalším zemským patronem Čech.

Klášter prošel za více než tisíc let své historie obdobím rozkvětu i úpadku. Současná vrcholně barokní podoba baziliky i přilehlých klášterních budov pochází z počátku 18. století.

Hotel byl zřízen v patrové budově na půdorysu písmene „U“, která je torzem bývalého konventu, založeného opatem Tomášem Sartoriem r. 1668. Sartoriův konvent je dokladem nejstarší nadzemní stavby areálu kláštera, realizované před jeho velkou přestavbou počátkem 18. století .

V roce 1737 byl konvent podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera přestavěn na klášterní špitál a po ubourání severního křídla získal dnešní podobu. Od počátku 19. století sloužil Sartoriův konvent jako správní budova kláštera a po roce 1950 jej Ministerstvo vnitra využívalo pro administrativní účely.

Nová etapa tohoto historicky cenného objektu započala jeho rekonstrukcí a přeměnou na hotel. Ten byl otevřen v roce 2003. Hotel nese jméno jednoho ze zakladatelů Břevnovského kláštera, biskupa Vojtěcha. Latinské řádové jméno biskupa Vojtěcha nese i hotel – Adalbert.