Historie

Hotel Adalbert se nachází přímo v srdci břevnovského kláštera, který je nejstarším funkčním klášterem u nás. Byl založen již v roce 993, za vlády knížete Boleslava II. Pobožného, který byl synovcem sv. Václava. Zásadní roli v založení kláštera ovšem hrál druhý pražský biskup Vojtěch Slavníkovec. Ten byl nedlouho po své mučednické smrti (997) svatořečen a stal se dalším zemským patronem Čech.

Klášter prošel za více než tisíc let své historie obdobím rozkvětu i úpadku. Současná vrcholně barokní podoba baziliky i přilehlých klášterních budov pochází z počátku 18. století.

Hotel byl zřízen v patrové budově na půdorysu písmene „U“, která je torzem bývalého konventu, založeného opatem Tomášem Sartoriem r. 1668. Sartoriův konvent je tedy starší než budovy kláštera a kostela vzniklé přestavbou na počátku 18. století.

V roce 1737 byl konvent podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera přestavěn na klášterní špitál a po ubourání severního křídla získal dnešní podobu. Od počátku 19. století sloužil Sartoriův konvent jako správní budova kláštera a po roce 1950 jej Ministerstvo vnitra využívalo pro administrativní účely.

Nová etapa tohoto historicky cenného objektu započala jeho rekonstrukcí a přeměnou na hotel. Ten byl otevřen v roce 2003. Hotel nese jméno jednoho ze zakladatelů břevnovského kláštera, biskupa Vojtěcha. Hotel nese Vojtěchovo druhé jméno – Adalbert.